Print this Page

Staff Directory | Main Line: (603) 382-6541

Administration

Name Position Ext/VM
Don Woodworth Principal 3900
Patricia Mangini Exec. Administrative Assistant 3900
Brian O’Connell Assistant Principal, Operations 3962
Heather Roy Assistant Principal, Student Services 3963
Mary Widman Assistant Principal, Academics 3962
Brenda Laycock Administrative Assistant, Notary 3963
Kayleen Tombarello Administrative Assistant 3962
Scott Strainge Senior Academic Dean, Art and Social Studies
Director of Alternative / Continuing Education
3907
Sandra Allaire Academic Dean, World Language 3908
Rebecca Carlson Academic Dean, Mathematics 3909
Mitchell Mencis Academic Dean, Business, FACS, ICT, Health, and Physical Education 382-7131 ext. 4125
Jennifer Michitson Academic Dean, Enrichment, Freshmen Academy, Reading, and RTI 382-7131 ext. 4205
Mark Pedersen Academic Dean, Science 3906
Jennifer Puchlopek Academic Dean, English and Language Arts 3902
Anne Ingalls Attendance Secretary 3961
Vivian Lukas Receptionist 3960
Doreen Vasta Senior Administrative Assistant/Bookkeeper 3965

School Counseling Department

Name Position Ext/VM
Barry Chooljian Director of School Counseling, Secondary 3920
Kerri Fitzpatrick Administrative Assistant 3920
Sharon Skinner Administrative Assistant, Notary, Registrar 3922
Jamie Fish School Counselor 3920
Maura Maher School Counselor 3920
Robyn Mahoney School Counselor 3920
Lisa Petry School Counselor 3920
Daniel Woodworth School Counselor 3920
Tim Lena Student Assistance Counselor 3313
Deborah Leondires Academic Support Center Instructor 3892
Steve Scanlon Excel Study Coordinator 3920

Art Department 

Name Position Ext/VM
Kenneth Blaszka Teacher – Art 3753
Kristina Currier Teacher – Art 3750
Michael DiCicco Teacher – Art 3751
Dessa Landry Teacher – Art 3752

Business, FACS, and ICT Department 

Name Position Ext/VM
Jo-Ann Albert Teacher – Computer Science 3799
Dr. Wendy Bibeau Teacher – Business 3755
Lisa Cerne Teacher – FACS 3785
Antoinette DeSisto Teacher – Business 3756
Michelle Grimm Teacher – Industrial Technology 3788
Michelle Monti Teacher – FACS 3786
Eric Schoenenberger Teacher – Industrial Technology 3787
Susan Takesian Teacher – Business 3757

English Department

Name Position Ext/VM
Eric Constantineau Teacher – English/Drama 3729
Meaghan Czyz Teacher – English 3774
Brian Deveney Teacher – English 3768
Patty Deyermond Teacher – English 3769
Anne Epperson Teacher – English 3771
Keith Galvin Teacher – English 3765
Meaghan Guanci Teacher – English 3772
Sarah Mill Teacher – English 3777
Amanda Oswald Teacher – English 3766
Jenifer Pellerin Teacher – English 3776
Mike Smith Teacher – English 3780
Jessica Treanor Teacher – English 3778
Michael Woodworth Teacher – English 3781
Taylor Roccapriore Writing Lab Instructor 3891

Health and Physical Education Department

Name Position Ext/VM
Angelo Fantasia Director of Athletics, Secondary 3941
Dianne Nye Administrative Assistant 3940
Timothy Brown Teacher – Health and Physical Education 3815
Dan Donovan Teacher – Health and Physical Education 3816
Kevin Fitzgerald Teacher – Health and Physical Education 3817
Katie Murphy Teacher – Health and Physical Education 3820
Mark Pasquini Teacher – Health and Physical Education 3818
Melinda Ryan Teacher – Health and Physical Education 3819

Mathematics Department

Name Position Ext/VM
Jeff Baumann Teacher – Mathematics 3790
Steven Boucher Teacher – Mathematics 3793
Lee Daneau Teacher – Mathematics 3795
Erin Donnelly Teacher – Mathematics 3792
Jeff Hill Teacher – Mathematics 3798
Courtney Kirouac Teacher – Mathematics 3804
Lorainne Mascioli Teacher – Mathematics 3800
Kathleen Miller Teacher – Mathematics 3801
Stacey Parise Teacher – Mathematics 3806
Christa Powers Teacher – Mathematics 3796
James Shivell Teacher – Mathematics 3797
Kathleen Smith Teacher – Mathematics 3805

Music Department / Performing Arts Center

Name Position Ext/VM
Tony DiBartolomeo Director of Music, Secondary 3981
Kathleen Giacobbe Administrative Assistant 3982
Lynn Mastorakos Administrative Assistant 3980
Kelli Blood PAC Theater Technician 3732
Ken Clark Teacher – Music 3810
Michael Green Teacher – Music 3811
Louise Pajak Teacher – Music 3812
John Zevos Teacher – Music 3813

Science Department

Name Position Ext/VM
Lou Broad Teacher – Science 3826
Mark Cerniglia Teacher – Science 3827
Stephen Delcambre Teacher – Science 3828
Stefanie Helie Teacher – Science 3825
Kira Lacoss Teacher – Science 3832
Lauren McPherson Teacher – Science 3829
Ben Morse Teacher – Science 3833
Sean Peters Teacher – Science 3835
Monica Rogers Teacher – Science 3830
Steve Rugoletti Teacher – Science 3836
Stacy Sinibaldi Teacher – Science 3837
Tim Thomas Teacher – Science 3839
Paul Vigeant Teacher – Science 3829
Bethany Weiss Teacher – Science 3834

Social Studies Department

Name Position Ext/VM
Suzanne Basso Teacher – Social Studies 3845
John Dube Teacher – Social Studies 3847
Matthew Hunter Teacher – Social Studies 3852
Daniel Joyce Teacher – Social Studies 3848
James Kelly Teacher – Social Studies 3849
Kristin LeFebvre Teacher – Social Studies 3850
Jennifer Libby Teacher – Social Studies 3851
Patricia Moore Teacher – Social Studies 3854
Ray Moore Teacher – Social Studies 3853
Ryan Richman Teacher – Social Studies 3856
Josh Silveira Teacher – Social Studies 3857

Special Education Department

Name Position Ext/VM
Nash Reddy Special Education Chair 3931
Katherine Pisani Administrative Assistant 3930
Jacqueline Beaudet Case Coordinator 3820
Eric Carelli Case Coordinator 3603
Sean Cashman Case Coordinator 3866
Dr. Terri Demaine Case Coordinator 3607
Danielle Finigan Case Coordinator 3875
Elizabeth Hickey Case Coordinator 3864
Cathleen Lonergan Case Coordinator 3274
Joanne Markavitch Case Coordinator 3962
Maureen Marino Case Coordinator 3791
Toni Mealey Case Coordinator/Reading Specialist 3870
Darlene Nulk Case Coordinator 3316
Graham Phillips Case Coordinator 3867
Laura Sweet Case Coordinator 3874
Anna Tantaro Case Coordinator 3309
Alicia Timas Case Coordinator 3860
Miriam Trisdale Speech and Language Therapist 3876
Dr. Sam Richman School Psychologist 3869
Cheryl Derby Adjustment Counselor 3610
Lahlayne Manzi Adjustment Counselor 3604
Christine Fish Occupational Therapist 3865
Michele Hanrahan Transition Facilitator 3317

World Languages Department 

Name Position Ext/VM
Sherri Allen Teacher – Spanish 3881
Lindsey Cook Teacher – Spanish 3889
Tracy Crews Teacher – Spanish 3885
Elizabeth Dandurand Teacher – French 3893
Michael D’Angelo Teacher – Latin 3263
Marilyn Goscinski Teacher – Spanish 3386
Jennifer Hazelton Teacher – Spanish/ESOL 3882
Douglas Madsen Teacher – German 3883
Beth Runnells Teacher – French 3888
Janet Silva Teacher – Spanish 3884

Cafeteria Services

Name Position Ext/VM
John Fratiello Food Service Director 3352

Facilities

Name Position Ext/VM
Rodney Mills Facilities Supervisor 3354

Health Office

Name Position Ext/VM
Candace Lee Nurse 3912
Bonnie Christian Nurse 3913
Annmarie Mezquita Administrative Assistant 3910

Media Center / Library

Name Position Ext/VM
Nancy Green Media Generalist 3971
JoAnn Blanchette Administrative Assistant 3970

Technology

Name Position Ext/VM
Lois Paul District Technology Integrator 3953
Kevin Peck Senior Technology Specialist / Network Administrator 3954
Dean Zanello Senior Technology Specialist AV / Webmaster 3955
Dave Glidden Technology Specialist – TRHS 3956
Rita Holsberg Technology Department Secretary 3950
Christine Hubley Technology Integrator / Distance Learning 3952
Kathleen Weise Technology Integrator 3951

Transportation

Name Position Phone
Sandy Hodgkins TRSD Transportation Coordinator 382-6119

Permanent link to this article: http://www.timberlane.net/hs/staff-directory/