Staff Directory

Name Position Phone / Extension Web Email
ADMINISTRATIVE:
Nancy Stafford Principal 7504
Christine Desrochers Assistant Principal / Curriculum Coordinator 7504
Deborah Magliozzi Secretary 7504
Erin Hallisey Secretary 7500
SPECIALISTS:
Maureen Healy Nurse 7519
Samantha Hickey School Counselor 7543
Laura Ross Librarian / Media Generalist 7542
Diane Chauvette Literacy Specialist 7536
Allison Lenihan Teacher – Art 7532
Justin Bentley-Melle Teacher – Computers / Technology 7508
Kathryn Bruce Teacher – Enrichment 7539
Alison Yankowskas Teacher – Music / Stringed Instruments 7523
John Mainella Teacher – Music / Band 7523
Kim Decristofaro Teacher – Physical Education / Gym 7522
Kimberly Buchwald Teacher – Spanish (FLES) 7542 WEB
SPECIAL EDUCATION
Brigette Chauvette Special Education 7527
Lauren Flynn Special Education 7521
Jennifer Harrison Special Education 7527
Sandra McKeen Special Education 7517
Carol White Special Education 7538
Kristen Seymour Psychologist 7521
Cynthia Kenney Behavior Specialist 7527
7539
TBD Speech/Language Pathologist 7539
Terry Sable Speech/Language Pathologist Assistant 7539
Kristin Houston Occupational Therapist 7531
Lyndsey Walters COTA 7527
Kim White Physical Therapist 7522
TITLE ONE
Laura Howell Title One Educator 7544
Title One Educator 7544
CLASSROOM TEACHERS
Kami Douglas First Grade Teacher 7514
Jennifer McDonough First Grade Teacher 7529
Cali O’Sullivan First Grade Teacher 7530
Jennifer Robinson First Grade Teacher 7508
Sherry Bollhorst Second Grade Teacher 7511
Melissa DiBenedetto Second Grade Teacher 7535
Amy Difeo Second Grade Teacher 7528
Jessica Warwick Second Grade Teacher 7533
Linda Janvrin Third Grade Teacher 7505
Lisa Paladino Third Grade Teacher 7506
Denise St. Hilaire Third Grade Teacher 7516
Rebecca Worthen Third Grade Teacher 7512
Elizabeth Conte Fourth Grade Teacher 7507
Jan Gilman Fourth Grade Teacher 7513 WEB
Andrea Castano Fourth Grade Teacher 7515
Teresa Bolduc Fifth Grade Teacher 7534 WEB
Nancy Magee Fifth Grade Teacher 7509
Paula Polito Fifth Grade Teacher 7510
DISTRICT FOOD SERVICE
Deborah Rose Sandown North Food Service Manager 7526
John Fratiello District Food Service Director / Whitsons (603)382-6541 x3352
DISTRICT FACILITIES
Zig Paszko Sandown North Head Custodian 7541
Rodney Mills District Facilities Supervisor (603)382-6541 x3354
DISTRICT TRANSPORTATION
Sandy Hodgkins District Transportation Coordinator (603)382-6119 x2229
DISTRICT TECHNOLOGY
TBD Sandown North Technology Specialist 7540
@Timberlane.net
Ken Henderson District Technology Director (603)382-6119 x2215
Lois Paul District Technology Integration Coordinator (603)382-6541 x3953
Kevin Peck District Senior Tech Specialist / Network Admin (603)382-6541 x3954
Dean Zanello District Senior Tech Specialist / AV, Webmaster (603)382-6541 x3955
Christine Hubley District Technology Integrator / Distance Learning (603)382-6541 x3952

Permanent link to this article: http://www.timberlane.net/sn/directory/